piątek, 8 lipca 2011

Jak Efektywnie Szukać !!!!

  1. Określ interesujące Cię branże i firmy, a także swoje słabe i mocne strony. Ponadto zastanów się, jakie stanowisko by Ci odpowiadało i co jest dla Ciebie ważne w pracy. Według tych kryteriów będziesz selekcjonował oferty.
  2. Wybierz odpowiadający Ci sposób poszukiwania pracy. Jak pisaliśmy wyżej, najprostszym sposobem, bez potrzeby ruszania się z domu, jest Internet. Co tutaj ważne – załóż osobną skrzynkę mailową (najlepiej z pełnym imieniem i nazwiskiem), pomoże utrzymać Ci to porządek wśród wysłanych aplikacji, poza tym pracodawca nie będzie traktował poważnie osoby posługującej się nickiem „bond007″ czy adresem „ania@buziaczek.pl”.
  3. Miej przygotowane CV i LM, lecz nie trzymaj się jednej wersji – staraj się je dostosować do konkretnego ogłoszenia. W Internecie można znaleźć wiele ich wzorów i przykładów; nie kopiuj ich jednak, a dopasuj do własnych potrzeb, podkreślając umiejętności i doświadczenie, odpowiadające wymaganiom opisanym w ofercie pracy.
  4. Bądź na bieżąco – zainstaluj sobie powiadomienie. Dzięki temu będziesz otrzymywać interesujące Cię oferty i zaoszczędzisz czas.
  5. Interesuj się gospodarką, nowymi inwestycjami – sprawdzaj, jak rozwija się rynek, zmienia kodeks pracy; jeśli rozważasz wyjazd za granicę dowiedz się, jakie dokumenty będą Ci potrzebne.
  6. Czytaj fora. Sprawdzaj jakie doświadczenia w poszukiwaniu pracy mają inni, jak negocjują swoje wynagrodzenie, co sadzą o danych pracodawcach. Na takich forach często można uzyskać informacje o nieuczciwych pracodawcach i prawdziwych warunkach niektórych „cudownych ofert”. Inni ludzie są najlepszym źródłem informacji.
  7. Wysyłaj CV do wszystkich możliwych interesujących Cie pracodawców. Jak najwięcej ludzi musi wiedzieć, że szukasz pracy, czasem trzeba wysłać 20, 50 czy nawet 100 aplikacji, by w końcu trafić na dobra ofertę.
  8. Nie odrzucaj ofert „poniżej godności”. Jest to bardzo częsty błąd. O ile ignorowanie ofert dotyczących akwizycji lub proponujących jedynie płatność w systemie prowizyjnym jest czymś całkowicie zrozumiałym, nagminne odrzucanie ofert, tylko z powodu ich „niedostateczności” jest błędem. Spójrzmy prawdzie w oczy – szansa na to, że od razu zostaniemy zatrudnieni przez dobrą firmę na świetnie płatnym stanowisku, jest raczej niewielka. Lepiej zacząć pracować, zdobywać doświadczenie i szukać lepszego zatrudnienia już jako pracujący. Bezrobocie jest najgorszym stanem dla szukających pracy.
  9. Nie zniechęcaj się! Niepozorne drobne ogłoszenie może kryć za sobą ciekawą ofertę. Nie odbieraj sobie szansy otrzymania jej. Bądź wytrwały i konsekwentny. Po wysłaniu oferty możesz zadzwonić do firmy, by upewnić się, że dokumenty dotarły lub do kiedy możesz spodziewać się odpowiedzi. Postaraj się jednak nie przekroczyć cienkiej granicy pomiędzy zaangażowaniem a namolnością.
  10. Jeżeli wiesz już gdzie chcesz pracować i co chcesz  robić, spróbuj zorientować się, jaka w przyszłej pracy panuje atmosfera i warunki. Możesz o to zapytać kogoś kto pracuje w firmie (oczywiście o ile nie jest to Twój przyszły szef lub pracodawca), nie chcesz przecież po podpisaniu umowy dowiedzieć się, że „u nas dzień pracy trwa 12 godzin”!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz