1.ZNAJOMI I RODZINA
Najlepiej powiedzieć wszystkim dookoła, że szukasz pracy. Świat jest mały – nigdy nie wiadomo, czy koleżanka mamy nie prowadzi firmy i szuka pracownika, kuzyn nie otwiera własnej działalności – potrzebuje wspólnika; lub po prostu ktoś poleci Cię „koledze kolegi”. Poza tym często pracodawcy wybierają zaufane i zarekomendowane osoby.
2.PRASA, RADIO
Na rynku istnieje wiele wydawnictw zajmujących się ogłoszeniami o pracę lub wydających specjalny dodatek z ofertami. Z nich najłatwiej uzyskać informacje o lokalnym rynku zatrudnienia. Zawierają one również informacje o pojawiających się inwestycjach czy rozwijających się branżach. W radiu i telewizji pojawia się coraz więcej programów i audycji poświęconych rynkowi pracy (np. radiowe giełdy pracy).
3.INTERNET
Wraz z rozwojem technologii informacyjnych stał się on ogólnodostępną i bardzo popularną metodą poszukiwania zatrudnienia. Bardzo cenne są specjalne internetowe serwisy pracy. Można znaleźć w nich informacje o tendencjach na rynku pracy, metodach szukania, oferty praktyk, staży, szkoleń w kraju i za granicą, jak również różnorodne poradniki. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę wyraz „praca„, a wyświetlą nam się dziesiątki stron o tej tematyce.
4.URZĘDY PRACY
Coraz mniej popularne, ale w pewnych branżach nadal wykazują sporą skuteczność. Poza tym, dzięki zarejestrowaniu się, masz możliwość uczestniczenia w bezpłatnych kursach czy szkoleniach podnoszących Twoje kwalifikacje. Dodatkowo istnieje możliwość, że zostaniesz wysłany na staż do jakiejś firmy; zarobki tam nie są może szczytem marzeń, ale to kolejne doświadczenie i wpis do Twojego CV oraz duża możliwość, że po stażu firma zatrudni Cię na stałe.
5.AGENCJE DORADZTWA PERSONALNEGO
Takie firmy prowadzą własną bazę danych, do której można przesłać swoją aplikację. Pomogą także w napisaniu dobrego CV lub listu motywacyjnego, lub doradzą właściwy kierunek poszukiwania pracy.
6.BEZPOŚREDNI KONTAKT Z PRACODAWCĄ
Coraz popularniejsza forma szukania pracy w Polsce (za granicą praktykowana od dawna). Tu sytuacja jest trochę odwrotna – Ty wybierasz firmę, która Cie interesuje, w której chciałbyś pracować i zanosisz lub przesyłasz swoją aplikację. Jeśli firma będzie prowadziła nabór na odpowiadające Ci stanowisko, masz duża szansę powodzenia.
7.WŁASNA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA
Jedną z możliwości jest założenie własnej firmy. Rozwiązanie takie ma swoje korzyści: zysk należy do nas, mamy dużą swobodę w organizacji czasu pracy, korzystny system rozliczeń podatkowych i brak bezpośredniego przełożonego . Jednak podstawą jest tu dobry pomysł (znalezienie niszy rynkowej) i świetna organizacja – trzeba dbać o swój biznes, odpowiadać za klientów, mieć na względzie duża odpowiedzialność finansową i prawną.
Wiemy już mniej więcej, jakie mamy możliwości poszukiwania pracy. Każdy może wybrać sposób najbardziej odpowiadający jego wewnętrznym predyspozycjom i branży, w której szuka zatrudnienia.
Źyczę powodzenia w poszukiwaniach .
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz